Masļeņicas un Meteņu tradīciju izzināšana Pepijā

Lai gan pavasaris vairs nav tālu, tomēr mums visiem pēc vēsās un sniegotās ziemas tomēr gribas pēc iespējas ātrāk sagaidīt silto un saulaino pavasari. Tāpēc centrā “Pepija” tika iepazītas un izspēlētas senas tradīcijas, kuras saistās ar ziemas pavadīšanas un pavasara sagaidīšanas rituāliem un svētkiem.
24. februārī centra „Pepija” apmeklētāji svinēja Masļeņicu. Šie svētki sasaucas ar latviešu svētkiem Meteni. Metenis ir seni latviešu pavasara gaidīšanas svētki, kas beidzas Pelnu dienā, kurai seko lielais gavēnis. Pavasara iestāšanās laiks ir nozīmīgs ar maģiskiem, auglību veicinošiem rituāliem, lai veicinātu nākamā gada ražas labu iznākumu. Savukārt Masļeņica ir pareizticīgo svinamā diena, kuru svin septiņas dienas pirms lielā gavēņa. Pēc krievu tradīcijām Masļeņicas svinēšana saistās ar jautrību un visdažādākajiem cienastiem.
Centra apmeklētāji uzzināja svētku svinēšanas tradīcijas. Ļoti patīkami, ka skolnieki mazliet tradīcijas ir iepazinuši arī skolā. Mēs kopā ar centra “Pepija” apmeklētājiem, vēloties pēc iespējas ātrāk, sagaidīt pavasari veicām vairākas parašas un rituālus, lai mūsu sapnis piepildās. Centra apmeklētāji piedalījās radošajā darbnīcā – salmu lelles gatavošanā no salmiem. Izspēlējām tradicionālās Masļeņicas spēles un pēc rotaļām kopīgi devāmies dedzināt salmu lelles. Salmu lelles dedzināšana simbolizē ziemas aiziešanu.
Laiks bija auksts, bet tad kad lelles sāka degt, par brīnumu, parādījās saulīte!
Galvenais ēdiens un svētku simbols ir pankūkas. Un paši bērni cepa pankūkas, kuras sanāca ļoti daudz un garšīgas.
Paldies par ugunskura iekurināšanu Markusam Molčanovam un 1.klases Sanda tētim Ingusam! Paldies Kristiānam Aizporietim un viņa ģimenei par atnesto pienu un ievārījumu!
Mēs, Taņa un Eva, pasākumu organizatores – rūpējāmies, lai visiem būtu jautri un patīkami! Šos svētkus atzīmē vairākas tautas, jo to mērķis ir ļoti līdzīgs, taču dažādi rituāli un paražas katrai tautai ir mazliet atšķirīgas atbilstoši nacionalitātei. Jebkura tauta ir spēcīga, kamēr vien tai ir tradīcijas, vēsturiskā atmiņa, vienota ticība.
Un tagad atliek tikai gaidīt pavasari!